Doc. PhDr. Mariana Szapuová, PhD
Zodpovedný riešiteľ
Doc. PhDr. Mariana Szapuová, PhD. pôsobí na Katedre filozofie a dejín filozofie FiF UK, vyučuje kurzy z oblasti epistemológie a feministickej filozofie. V rámci epistemológie 20. storočia sa výskumnícky venuje najmä niektorým súčasným iniciatívam a koncepciám, ktoré tematizujú sociokultúrny kontext tvorby poznania. Jej bohatá publikačná činnosť (spolu 129 publikačných záznamov) a štatistika ohlasov (spolu 154 citácií a recenzií, z toho 36 zahraničných) svedčia o tom, že patrí medzi popredné vedecké osobnosti v oblasti filozofie. Zúčastnila sa 30 zahraničných vedeckých podujatí, z toho šiestich s vyžiadanou prednáškou, podieľala sa realizácii šiestich medzinárodných projektov vrátane projektov v rámci 6. a 7. Rámcového plánu EÚ, ako aj na riešení viacerých domácich projektov (VEGA, Európsky sociálny fond). ravidelne sa venuje posudzovateľskej činnosti, posudzovala doktorské práce v ČR (FSS Masarykova Univerzita Brno, FF Univerzita Karlova Praha) ako aj vedecké projekty pre zahraničné inštitúcie (J. William Fulbright Commission, Grantová agentúra ČR).
Kontakt: mariana.szapuova@uniba.sk
Prof. PhDr. Miroslav Marcelli, PhD.
Riešiteľ
Autor množstva pôvodných vedeckých monografií a štúdií, z ktorých viaceré boli preložené do cudzích jazykov, vyše 90 odborných článkov publikovaných u nás a v zahraničí (napr. Michel Foucault alebo Stať sa iným. Bratislava: Archa, 1995; Filozofi v meste. Kalligram, Bratislava, 2008; Mesto vo filozofii. Kalligram, Bratislava, 2011; Telegraph, Orchester, Stadt: Kommunikation als Problem der Menge. In: Medien denken: von der Bewegung des Begriffs zu bewegten Bildern, Bielefeld: Transcript Verl., 2010). Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom mocenských aspektov vedenia a výskumom diskurzných praxí v procese subjektivácie.
Kontakt: miroslav.marcelli@uniba.sk
Prof. PhDr. Zlatica Plašienková, PhD.
Riešiteľ
Autorka, spoluautorka a editorka viacerých vedeckých monografií, štúdií a zborníkov (napr. Plašienková, Z., Kulisz, J.: Na ceste s Teilhardom de Chardin. Trnava: Dobrá kniha, 2004; Etika sebarealizácie ako podoba evolučnej etiky vývinu. In: Morálka a súčasnosť. Prešov: PU, 2008). Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom normatívnej hodnoty ľudskej prirodzenosti a ľudskej dôstojnosti v oblasti bioetickej problematiky a konceptuálnou analýzou zodpovednosti ako hodnoty i normy.
Kontakt: zlatica.plasienkova@uniba.sk
Prof. PhDr. Emil Višňovský, PhD.
Riešiteľ
Autor a spoluautor viacerých vedeckých monografií (napr. Štúdie o pragmatizme a neopragmatizme. Bratislava: Veda, 2009), editorom viacerých zborníkov vydaných v domácich aj zahraničných vydavateľstvách (Višňovský, E., Ryder, J., eds.: Pragmatism and Values. Amsterdam and New York: Rodopi, 2004). Je tiež autorom vyše 50 vedeckých štúdií evidovaných v databázach Scopus a WoS, na ktoré je evidovaných 60 ohlasov. Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom vzťahu vedy a hodnôt z hľadiska filozofie pragmatizmu, výskumom vedecko-výskumných praktík a skúmaním vzťahu vedy a technológie v kontextoch post/transhumanizmu.
Kontakt: emil.visnovsky@uniba.sk
Doc. PhDr. Ivan Buraj, PhD.
Riešiteľ
Predmetom jeho záujmu je problematika moci, je autorom početných vedeckých publikácií (napr. Foucault a moc, Bratislava: Univerzita Komenského, 2000). Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom mocenských techník a stratégií, ktoré pôsobia na vedu, výskumom pravidiel a noriem, ktoré podmieňujú formovanie a akceptovanie vedeckého poznania, ako aj výskumom „režimov pravdy“.
Kontakt: ivan.buraj@uniba.sk
Doc. Michal Chabada, PhD.
Riešiteľ
Odborník na dejiny filozofie, skúmané historicko-filozofické koncepcie komparuje s najnovšími filozofickými prístupmi. Je autorom viacerých vedeckých monografií vydaných doma i v zahraničí (napr. Cognitio intuitiva et abstractiva : die ontologischen Implikationen der Erkenntnislehre des Johannes Duns Scotus mit Gegenüberstellung zu Aristoteles und I. Kant. Mönchengladbach: B. Kühlen, 2005, 27 ohlasov). Je tiež autorom 35 vedeckých štúdií evidovaných v databázach Scopus a WoS, na ktoré je v uvedených databázach evidovaných 16 ohlasov. Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom spôsobov vymedzovania a zdôvodňovania hraníc/kompetencií medzi vedou a vierou, filozofiou a teológiou v dejinách filozofie a ich relevantnosťou pre súčasné koncepcie.
Kontakt: michal.chabada@uniba.sk
Doc. Erika Lalíková, PhD.
Riešiteľ
Pôsobí ako docentka na riešiteľskom pracovisku, špecializuje sa na dejiny slovenskej filozofie. Je autorkou vedeckej monografie, viacerých vedeckých štúdií publikovaných doma i v zahraničí (Realita a filozofia na Slovensku: Ján Lajčiak, Gejza Vámoš a Svätopluk Štúr. Bratislava: Iris, 2010). Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom niektorých filozofických koncepcií vedy, ktoré sa sformovali v slovenskej filozofii konca 19. stor. a v 20. stor. a ktoré poskytujú inšpiračné zdroje pre niektoré súčasné pohľady na stav vedeckého poznania.
Kontakt: erika.lalikova@uniba.sk
PhDr. Lenka Bohunická, PhD.
Riešiteľ
Pǒsobí v oblasti etiky, v rámci ktorej sa dlhodobo venuje problematike etických noriem a bioetike. Na katedre vedie kurz z bioetiky, pravidelne vedie diplomové práce orientované na uvedenú problematiku. Z tejto oblasti publikovala viaceré štúdie (napr. Je racionalita v situácii morálnej voľby realitou či fikciou? In: Realita a fikcia, Bratislava: SFZ pri SAV, 2009). Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom aktuálnych otázok bioetiky.
Kontakt: lenka.bohunicka@uniba.sk
PhDr. Kristína Korená, PhD.
Riešiteľ
Na riešiteľskom pracovisku pôsobí ako odborná asistentka, odborníčka na dejiny filozofie 19. storočia a na súčasnú francúzsku filozofiu, jej záujem sa sústreďuje na francúzsku neoracionalistickú filozofiu vedy (napr. K otázke dialektiky v Gonsethovom variante neoracionalistickej filozofie vedy. In: Filozofia, 35, Bratislava 1980, č. 4). Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom vybraných pohľadov na vedu z dielne francúzskych filozofov vedy.
Kontakt: kristina.korena@uniba.sk
PhDr. Ladislav Sabela, CSc.
Riešiteľ
Pôsobí ako odborný asistent na riešiteľskom pracovisku, vedecky i pedagogicky sa venuje metafyzike a filozofii a histórii prírodných vied, predovšetkým fyziky. Pravidelne vyučuje kurzy orientované na dejiny prírodných vied. Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom koncepcií stavajúcich na dichotómii faktov a hodnôt a ich teoretických dôsledkov pre možnosť objasnenie úlohy vedy v jej spoločenskom (hodnotovom) meradle. Skúmať bude tiež koncepcie, ktoré túto dichotómiu odmietajú.
Kontakt: ladislav.sabela@uniba.sk
Mgr. Róbert Maco, PhD.
Riešiteľ
Pôsobí ako odborný asistent na riešiteľskom pracovisku, dlhodobejšie sa venuje dejinám filozofie, osobitne filozofii 20. storočia. Zaoberá sa tiež filozofiou matematiky, je autorom viacerých vedeckých štúdií z tejto oblasti (napr. Filozofia matematiky raného Ernsta Cassirera. In: Filozofia, Roč. 65, č. 1 (2010); Husserl a matematika. In: Maco, R. (ed.): Znak a fenomén. Bratislava : All acta, 2007). Na riešení predkladaného projektu sa bude podieľať výskumom genézy a tvorby matematického poznania ako určitého typu kognitívnej praxe, na preskúmanie toho, ako sa na vzniku novej matematickej teórie môžu podieľať filozofické, náboženské a teologické faktory.
Kontakt: robert.maco@uniba.sk
Mgr. Martin Nuhlíček, PhD.
Riešiteľ
Je odborným asistentom Katedry filozofie a dejín filozofie, patrí k mladej generácii vedecko-pedagogických pracovníkov. Špecializuje sa na analytickú epistemológiu, konkrétne na problematiku zdôvodnenia. Je autorom viacerých štúdií publikovaných v karentovaných časopisoch (napr. Čo je zdôvodnenie? In: Filozofia 68 (2013), č. 2; Prečo externalistické kritériá zdôvodnenia principiálne zlyhávajú? In: Organon F 20 (2013), č. 1). Na riešení projektu sa bude podieľať výskumom procesov zdôvodňovania vo vedeckom poznaní.
Kontakt: martin.nuhlicek@uniba.sk
Mgr. Adam Greif, PhD.
Riešiteľ
Je interným doktorandom na riešiteľskom pracovisku, venuje sa súčasnej analytickej epistemológii a otázkam bioetiky, vyučuje výberový seminár k problematike smrti. Publikoval štúdiu o naturalizme v dnešných diskusiách o skepticizme (v zborníku Lalíková, E., Bohunická, L. (ed.) Filozofia – literatúra – veda. Bratislava: Univerzita Komenského, 2014).
Do tlače pripravil štúdiu „Čo ukazuje Nozickov stroj na zážitky?“ Na riešení projektu sa bude podieľať výskumom otázky, prečo je zabíjanie (ľudí) morálne zlé.
Kontakt: greif2@uniba.sk
Mgr. Marek Vician
Riešiteľ
Je interným doktorandom na riešiteľskom pracovisku, na riešení projektu sa bude podieľať kritickou rekonštrukciou vybraných historicko-filozofických koncepcií vedy.
Kontakt: vician8@uniba.sk
Mgr. Štefan Zolcer
Riešiteľ
Je interným doktorandom na riešiteľskom pracovisku, na riešení projektu sa bude podieľať analýzou Whiteheadovej koncepcie vedy.
Kontakt: stefan.zolcer@uniba.sk